مجتمع سلامت تهران

آزمون ملی دندانپزشکی

آزمون ملی

آزمون ملی دندانپزشکی (جایابی) چیست؟

آزمون ملی دندانپزشکی یا آزمون جایابی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشور (یا به اختصار آزمون جایابی دندانپزشکی)، آزمونی است که همه ساله در دو نوبت (معمولا تابستان و زمستان) به منظور سنجش سطح معلومات دانش آموختگان رشته دندانپزشکی فارغ التحصیلان دندانپزشکی خارج از کشور برگزار می شود.

هدف نهایی این آزمون – همچنان که از نامش پیداست – توزیع دانشجویان مذکور در بین دانشگاههای داخلی است تا این افراد نسبت به گذراندن واحدهای درسی که طبق قانون مکلف به آن هستند، اقدام کنند.

 چگونه ثبت نام کنیم؟

داوطلبان پیش از ثبت نام اینترنتی، باید در مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تشکیل پرونده داده یا آن را تکمیل کنند. فقط افرادی که توسط مرکز خدمات آموزشی به دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی معرفی شده باشند، مجاز به شرکت در آزمون ملی هستند.

چه کسانی قادر به شرکت در این آزمون هستند؟

مخاطبان این آزمون دندانپزشکانی هستند که در دانشگاه های خارج کشور تحصیل کرده اند و مایل به معادل سازی مدرک خود در ایران هستند.

آزمون ملی دندانپزشکی | آزمون ملی | دوره آزمون ملی | منابع آزمون ملی | آموزش آزمون ملی | مراحل آزمون ملی

تاریخ آزمون های سال 1399: 

1399/05/09   |  1399/10/10

دانلود زمان بندی آزمون ملی دندانپزشکی 99

هزینه شرکت در آزمون ملی دندانپزشکی:

هزینه شرکت در آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور در رشته دندانپزشکی عمومی حدودا یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال (۱۵۰ هزار تومان) است که داوطلب باید به طور اینترنتی و با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شتاب آن را پرداخت کند.

مراحل آزمون ملی دندانپزشکی

آزمون ملی پزشکی عمومی شامل دو مرحله نظری و عملی می‌باشد که متقاضیان باید به ترتیب زیر در آن‌ها شرکت نمایند، قبولی در مرحله نظری آزمون، شرط معرفی به مرحله عملی خواهد بود.

مرحله نظری آزمون

شامل دو بخش علوم پایه و دروس اختصاصی است که سهم نمره علوم پایه ۲۵ درصد و سهم نمره دروس اختصاصی ۷۵ درصد از نمره کل است.

بخش اول:

سؤالات این بخش، منطبق بر محتوای آزمون جامع علوم پایه داخل کشور بوده و در حال شامل دو بخش علوم پایه و دروس اختصاصی است که سهم نمره علوم پایه ۲۵ درصد و سهم نمره دروس اختصاصی ۷۵ درصد از نمره کل است.حاضر شامل دروس آسیب شناسی، بیوشیمی، فیزیک پزشکی، روانشناسی و مهارت های ارتباطی، انگل شناسی، قارچ شناسی، باکتری شناسی، ویروس شناسی، علوم تشریحی، فیزیولوژی، ژنتیک، ایمنی شناسی، انقلاب اسلامی ایران و اندیشه اسلامی، آناتومی و مرفولوژی دندان، بافت شناسی دهان و دندان، جنین شناسی دهان و دندان است.

داوطلبانی که پیش از این در آزمون جامع علوم پایه شرکت کرده و قبول شده اند، با ارائه درخواست کتبی به مرکز خدمات آموزشی، می توانند از نتیجه قبولی قبلی استفاده و در بخش علوم پایه آزمون شرکت نکنند.

بخش دوم:

این بخش شامل کلیه دروس اختصاصی رشته دندانپزشکی عمومی است.

تبصره: نتیجه قبولی مرحله نظری آزمون ملی دندانپزشکی جهت ورود به مرحله عملی، به مدت یکسال معتبر باقی می ماند.

دانلود منابع و میزان نمرات آزمون نظری ملی دندانپزشکی

دوره های تئوری آزمون ملی

سرفصل ها:

ارتودنسی/ اندودانتیکس/ بیماری های دهان/ آسیب شناسی/ پروتز های دهان/ پریودانتیکس/ جراحی دهان، فک و صورت/ ترمیمی/ دندانپزشکی کودکان/ رادیولوژی/ مواد دندانی

مشاوره و برنامه ریزی

برنامه ریزی هفته ای

هزینه: 5.000.000ت

دوره خصوصی 

مدت دوره: 4 ماه

هزینه دوره: 14.000.000ت

دوره نیمه خصوصی 

مدت دوره: 4 ماهه

هزینه: 12.000.000ت

دوره گروهی

مدت دوره: 4 ماهه

هزینه: 10.000.000ت

مرحله عملی آزمون

شامل بخش های پره کلینیک، کلینیک و درمان جامع (ارائه خدمات در فیلد) است.

مرحله پره کلینیک:

این آزمون به صورت ساختارمند و بر اساس چک لیست استاندارد و معیارهای تدوین شده توسط کمیته آزمون ملی دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی در چهار رشته ترمیمی، اندودانتیکس، ارتودانتیکس و پروتزهای ثابت و متحرک برگزار می شود. زمان برگزاری این آزمون در دو نوبت است که در هر سال تحصیلی مشخص و اعلام می شود. حدنصاب قبولی در این آزمون کسب نمره حداقل ۱۲ از ۲۰ است.

تبصره: داوطلبانی که در این مرحله (پره کلینیک) موفق به کسب معدل ۱۷ و یا بالاتر شوند از امتحانات کلینیکی حداکثر ۳ بخش با تشخیص کمیته آزمون ملی معاف خواهند شد و هزینه این ۳ امتحان را نیز پرداخت نخواهند کرد. این قبیل افراد با نظر کمیته آزمون ملی امکان ورود به مرحله بعدی را در همان ترم تحصیلی خواهند داشت.

مرحله کلینیک:

در این مرحله متقاضی در تمامی بخش های آموزشی (شامل دندانپزشکی ترمیمی، اندودانتیکس، پریودانتیکس، پروتزهای دندانی، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان، ارتودانتیکس، بیماریهای دهان و تشخیص و رادیولوژی دهان و دندان) به درمان بیماران پرداخته و مسئولیت تامین بیمار در هر بخش به عهده داوطلب است.

معرفی جهت این مرحله در دو نوبت در هر سال تحصیلی است و متقاضی موظف است پس از قبولی در مرحله پره کلینیک در آزمون این مرحله شرکت کند. کمیته آزمون ملی زمان، ضوابط و معیارهای این آزمون را مشخص و اعلام می کند. حدنصاب قبولی در این آزمون (بر اساس کیفیت درمان انجام شده، مشاهده و مصاحبه توسط اساتید در حین و پایان این مرحله) ۱۲ از ۲۰ است.

مرحله درمان جامع بیماران (ارائه خدمات در فیلد):

در این مرحله متقاضی حداقل به مدت ۶ ماه در کلینیک های دندانپزشکی دانشکده های دندانپزشکی یا کلینیک های منتخب زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی (منتخب دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی) به منظور ارتقای مهارت های ضروری و آشنایی با نظام سلامت کشور زیرنظر هیات علمی مشخص شده به فعالیت می پردازد و ارزیابی متقاضی در این دوره طی دستورالعمل تنظیمی کمیته آزمون ملی انجام خواهد شد.

تبصره: داوطلبانی که در این مرحله (کلینیک) موفق به کسب معدل ۱۷ و یا بالاتر شوند با نظر کمیته آزمون ملی از گذراندن بخشی از این مرحله (درمان جامع بیماران) معاف می شوند.

دوره های عملی آزمون ملی

پروتز

مدت دوره: 3 روز 

هزینه: 4.000.000

سرفصل ها

 1. تراش روکش تمام سرامیک بر روی دندان مانت شده
 2. تراکش روکش متال سرامیک بر روی دنتیک
 3. طراحی پروتز پارسیل
 4. تراش رست سیت
 5. ساخت پست پترن

اطفال

مدت دوره: 3 روز 

هزینه: 2.000.000

سرفصل ها

 1. تراش آمالگام back to back
 2. تراش اس اس کراون
 3. تهیه حفره دسترسی بر روی دو دندان مولر شیر 
 4. پالپوتومی و پالپکتومی مولر اول یا دوم شیر 
 5. ترمیم آمالگام و کامپوزیت دو سطحی و یک سطحی مولر اول یا دوم شیر

ترمیم

مدت دوره: 3 روز 

هزینه: 3.000.000

سرفصل ها

 1. تراش کلاس دو دندان خلفی با درگیری یک سطح پروگزیمال(آمالگام)
 2. تراش و ترمیم یک دندان مولر کوتاه سازی و بازسازی یک کاسپ(آمالگام)
 3. تراش حفره کلاس سه دندان قدامی با درگیری یک سطح پروگزیمال(کامپوزیت)
 4. تراش و ترمیم کلاس چهار دندان قدامی با درگیری یک سطح پروگزیمال(کامپوزیت)
 5. کاربرد بیس ولاینر روی حفره کلاس دو آماده شده

اندو

مدت دوره: 3 روز 

هزینه: 2.500.000

سرفصل ها

 1. تهیه حفره دسترسی
 2. شکل دهی و پاکسازی
 3. پرکردن کانال
 4. رادیوگرافی
 5. حوادث حین درمان
 6. درمان ریشه یک دندان
 7. آشنایی با حوادث حین درمان و چگونگی جلوگیری از آنها 

منابع آزمون های کتبی علوم پایه و تخصصی:

منابع آزمون بخش اختصاصی، در بخش منابع آزمون ملی دانش آموختگان رشته دندانپزشکی خارج از کشور و منابع بخش علوم پایه آزمون، در بخش منابع امتحان جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی، در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی قابل دسترسی است.

پریودنتولوژی چیست

پریودنتولوژی چیست پریودونتولوژی (لثه درمانی) بیماری های پریودنتال اصلی ترین دلیل از دست دادن دندان ها در بزرگسالان می باشد. با این حال تشخیص و درمان زودرس آن می تواند موجب حفظ دندان ها شود. اغلب این بیماری ها ناشی از التهابی هستند که از تجمع پلاک میکروبی تشکیل می شوند. این بیماری از دسته […]

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان ارتودنسی ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است. این کلمه مرکب است از دو واژه ی لاتین ارتو به معنای راست و درست، و ادوس یا مشتق آن دنس به معنای دندان است. ارتودنسی یکی از مهم ترین رشته های تخصصی دندانپزشکی است. همچنین اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی می باشد. […]

رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان رادیوگرافی در رادیولوژی یک سایه ی دو بعدی از یک جسم سه بعدی روی فیلم رادیوگرافی ایجاد میشود. استفاده های رادیولوژی در دندانپزشکی: -تشخیص پوسیدگی در مراحل اولیه -تشخیص از دست دادن استخوان در مراحل اولیه -تشخیص آنومالی ها داخل رادیوگرافی -ارزیابی رشد و نمو برای ارتودنسی یا درمان اطفال -مستند کردن شرایط […]

کلینیک پریودانتیکس

کلینیک پریودانتیکس آزمون کتبی شامل 8نمره از کل نمره امتحان است و شامل 8اسلاید 1 نمره ای می باشد. آزمون عملی 12نمره است و شامل دو بخش است: معاینه بیمار(6نمره) و کار عملی بر روی بیمار (6نمره): موارد معاینه و اصول آن 1-تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی و شکایت اصلی بیمار 2-معاینات داخل دهانی شامل: -خصوصیات […]

کلینیک اندو

جزئیات کلینیک اندو هدف از برگزاری آزمون کلینیک اندو که بر روی بیمار انجام می شود، ارزیابی میزان دانش و مهارت عملی دانش آموختگان در انجام بهینه مراحل مختلف  درمان ریشه است. با توجه به اینکه در طی انجام پروسه درمان رعایت تمامی اصول و ضوابط  حاکم بر درمان و حقوق بیمار به شدت مورد […]

انواع دندان

انواع دندان آموزش کامل مباحث زیر در دوره آزمون ملی داده میشود. دندان ها برحسب شکل و وظیفه ای که به عهده دارند به 4 گروه تقسیم می شوند : 1- دندانهای اینسایزور (برنده) 2- دندان نیش (کانین) 3- دندانهای پرمولر 4- دندانهای مولر دندانهای اینسایزور: شامل سانترال و لترال بوده، جهت بریدن غذا بدون […]

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای مجتمع سلامت تهران محفوظ است.